Dziś Święto Drzewa - nasz DĄB

Dziś nasze dzieci z przedszkola sadziły drzewa z okazji DNIA ŚWIĘTA DRZEWA

Dodatkowo został posadzony DĄB BĘDEK - który jest i będzie drzewem rocznicowych:
PRZERWANY MARSZ 1939 – 2019

Dziś Święto Drzewa!

„Drzewa dla klimatu” to hasło tegorocznej 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W tym roku chcemy zaktywizować Polki i Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia i ochrony drzew z przesłaniem ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. Ogólnopolska inauguracja 17. Święta Drzewa odbędzie się w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury, 10 października (czwartek) o godz. 11.30. W programie m.in. sadzenie drzew owocowych – jabłoni, śliw i wiśni z Ambasadorem Święta Drzewa – aktorem Bartłomiejem Topą, Laureatami konkursów i Gośćmi. To początek ogólnopolskiej akcji, w którą włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy. Klub Gaja wraz z Partnerami organizować będzie Święto Drzewa także w Sosnowcu (3.10.), Katowicach (16.10), Bielsku-Białej (18.10), Ustroniu (21.10) i Krakowie (23.10). Każdy może posadzić drzewo i dołączyć do Święta Drzewa! Zapraszamy!

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego, jak co roku, 10 października Klub Gaja zachęca wszystkich do włączenia się w program Święto Drzewa – szerokiej edukacji ekologicznej popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Każdy może posadzić drzewo i wpisać je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Święto Drzewa uczestnicy posadzili już blisko 900 tysięcy drzew!

„Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim”– podkreśla Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje – „Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Już dziś, bez szkody dla produkcji żywności, moglibyśmy zalesić około 900 milionów hektarów, co pozwoliłoby na zmagazynowanie w biomasie około 200 miliardów ton węgla, obniżenie jego ilości w atmosferze o około 25%. Umożliwiłoby to osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego – powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi na poziomie poniżej 1,5o C”.

Komunikat 2019-10-10, 10:04 | autor: administrator strony